Rekonstrukce bytového jádra
lokace: Tyršova ul., Moravská Ostrava
klient: soukromá osoba
Návrh rekonstrukce, zpracování projektu, koordinace stavebních prací a stavební dozor.

ZÁMĚR
Majitelé bytu v cihlovém bytovém domě v centru Ostravy potřebovali vyřešit problémy s nevyhovujícím uspořádáním a odvětráním koupelny Koupelna svým uspořádáním provozně nevyhovovala a nacházela se uvnitř bytové dispozice, bez možnosti přirozeného odvětrání (okny, příp.napojením na odvětrávací šachtu). Jelikož se v bytovém domě měnilo stoupací vedení, což v daném případě znamenalo rozbití částí stěn s obklady a podlah s dlažbou, rozhodli se majitele bytu k celkovému přeřešení koupelny tak, aby vyhovovala čtyřčlenné rodině.
Po konzultaci s klienty bylo jasné, že v koupelně má být toaleta, vana, umyvadlo a elektrické podlahové topení. Zapomenout se nemohlo na dostatek úložného prostoru a na doplňky na odkládání svršků. Pračka byla zabudována do kuchyňské linky.
Novým přínosem k řešení koupelny bylo zvětšení její plochy na úkor plochy vedlejší kuchyně. Toto řešení klienti přijali, neboť kuchyně je dostatečně prostorná a po ubrání plochu pod stávajícím průvlakem – zhruba 40cm – se na komfortu jejího užívání nic zásadního nezměnilo.
Naopak v případě koupelny se jednalo o výrazné zvětšení, které umožnilo vložení podél jedné stěny prostorné vany 180x70cm a vysoké skříně na ručníky, koš se špinavým prádlem a další hygienické potřeby. Vedle vany zůstal prostor pro umyvadlo šířky 60cm. Nově vzniklá niku s umyvadlem a vanou byla doplněna zrcadlem na celou její šířku, což prostor opticky zvětšilo. Zbouranou zídku kryjící wc jsme nahradili světlopropustnou deskou z probarveného polykarbonátu.
Ze stísněné koupelny byl vytvořen účelně uspořádaný, vzdušný a elegantní prostor.

datum realizace: 2009
investiční náklady: cca 100.000,- Kč

TECHNICKÉ ŘEŠENÍ
Vana, toaleta a pračka z kuchyně byly napojeny na stávající ležaté rozvody, které nebylo nutné měnit, pouze mírně pravit a prodloužit. Nově se potrubí napojovalo na společné stoupací zařízení v domě, steré se kompletně měnilo. Bouracím pracím tedy podlehlo: veškeré obklady a dlažba, rohová vana, umyvadlo, toaleta, stěna dělící koupelnu od kuchyně, čímž bylo nutné demontovat také část kuchyňské linky, rýha ve stěně po celé výšce místnosti, včetně otvoru v konstrukci podlahy a stropu, aby bylo možné demontovat staré a zchátralé stoupací potrubí. Odvětrání koupelny bylo navrženo nucené, pomocí ventilátoru v podhledu nad koupelnou. Potrubí v přiléhající obytné místnosti bylo zakryto snížením stropu, což bylo v případě vysokého stropu v kombinaci s její malou plochou příznivé. V podhledu bylo VZT potrubí vedeno na fasádu a ústí v otvoru s mřížkou. Odvětrání se spouští samostatným vypínačem s doběhem.
Po vybourání koupelny následovala demontáž starých stupaček a než se nainstalovaly nové, proběhly veškeré hrubé práce, jako úpravy stěn, dopojení chybějících ležatých potrubí, nové rozvody elektro, připravil se povrch pro nové obklady, položila rohož pro el. podlahové topení, vyrovnávací vrstva, osadily se zařizovací předměty, rozvedlo se potrubí VZT, včetně veškerého příslušenství a většiny obkladů. Po zabudování nových stupaček bylo provedeno jejich napojení na ležaté rozvody a následně jejich zapravení. Zaklopil se podhled a doplnila podlaha včetně dlažby, provedla se stěrka v designu pohledového betonu a nakonec výmalby, nalepení zrcadla a instalace atypického nábytku – vysoká skříň a skříňka pod umyvadlo.

MATERIÁLOVÉ A BAREVNÉ ŘEŠENÍ
Splnili jsme přání majitelů, kteří chtěli mít koupelnu tmavou, zajímavě nasvětlenou a upřednostňovali jako obklady mozaiku. Dominuje černá barva, kterou jsou obloženy největší plochy stěn a podlaha (RAKO OBJECT – 5x5cm). Bílé zařizovací předměty (JIKA CUBITO) se v této barvě krásně prosadí. Tvary zařizovacích předmětů jsou hranaté, stejně jako tvary baterií (JIKA CUBITO). Černou barvu jsme chtěli doplnit ještě o jednu barvu a zvolili jsme jasně zelenou skleněnou mozaiku (PREMIUM MOSAIC – 2,5x2.5cm), kterou jsme obložili obezdívku vany a pruh stěny kolem vany. Zelenou výmalbou je opatřen strop koupelny. Třetí výraznou barvou bude barva doplňků – koberečků – nyní fialová barva. Probarvení Macrolonové zástěny toalety bylo zvoleno rovněž do zelena. V koupelně lze navodit světelné scény buďto rozvícením čtyř stropních svítidel nebo jen svítidla nad zrcadlem.
PŮDORYS - NOVÝ STAV


PŮDORYS - PŮVODNÍ STAV


VÝKRES INTERIÉRU - POHLED


VÝKRES INTERIÉRU - POHLED


PŮVODNÍ DISPOZICE KOUPELNY


PO VYBOURÁNÍ PŘÍČKY POD PRŮVLAKEM


PO VYZDĚNÍ PŘÍČKY V NOVÉ POLOZE


INSTALAČNÍ PŘEDSTĚNA PŘED A PO OBLOŽENÍ


OSVĚTLENÍ ZRCADLA PŘED A PO INSTALACI


SYSTÉM ODVĚTRÁNÍ


SNÍŽENÝ PODHLED S ODVĚTRÁVACÍM POTRUBÍM


... s Procházkou to bude procházka